Antalya Çocuk Aikido Dersleri

Sakura Dajo Ders Saatleri

Antalya Çocuk Aikido Dersleri

ÇOCUKLAR NEDEN AİKİDO YAPMALILAR ?

Gerek okul öncesi gerek okul dönemi olsun çocuklar birbirleriyle ve çevreleriyle sürekli etkileşim içindedirler, bu etkileşim zaman zaman çocuklar arasında gerginliklere sebep olur. Bir çocuğun oyuncağı elinden alındığında saldırganlık göstererek geri almak ister, Aikido ile hem kendisine saygı duyulması gerektiğini hem de karşısındaki çocuğa saygı duyması gerektiğini öğrenir. Okul öncesi çocuklarda motor becerileri henüz gelişmemiştir, Aikido ile hem vücut duruşunu korumayı öğrenirken hem de etrafını daha ayrıntılı algılamayı öğrenirler bunun sonucu olarak da “Çoklu algı“ denen kavram gelişmeye başlar. Normal bir insanın günlük yaşamında vücudunun devamlı kullandığı bir kas hafızası vardır (buna günlük rutin yaşam diyebiliriz ) ve bunun dışına kolay kolay çıkılamaz ama Aikido ile bunun tersini yapmak (geliştirmek ) mümkündür.

Nasıl mı ?

Antalya Çocuk Aikido Dersleri - Sakura Dojo

Antalya Çocuk Aikido Dersleri

Beynimizde uyur halde olan (elektriksel iletişim olmayan) sinirler mevcuttur (yani beynimiz tam randımanlı çalışmaz ) ancak Aikido ile yapılan hareketler, vücut duruş pozisyonları ,vücudu kontrol ederken başımızı ve kollarımızı , ellerimizi de aynı anda kontrol etmeyi ve çevremizi algılamayı öğreniriz ,işte bunun sonucu olarak beyinde uyur halde olan sinirler arasında elektrik alış verişi başlar ve düzenli antrenmanlarla bir gelişim sürecine girilir ,sonuç olarak daha iyi çalışan bir beyin , analitik düşünce yapısı gelişmiş ve daha zeki bireyler yetişir. Çalışmalarda yapılan esneme ve fiziksel hareketlerle çocukların kemik ve kas yapılarını geliştirerek fiziksel olarak gelişmelerine de yardımcı olur. Ülkemizde son yıllarda bazı kolejlerde Aikido eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Okul öncesinde Aikido eğitimi alan çocuklar ,okul dönemine geldiklerinde Aikido eğitimi verilen bir okula gittikleri zaman duruma yabancı olmayacaklardır ve hatta okul öncesinde Aikido tecrübesi olduğundan öğretmenleri tarafından yardımcı olarak seçilmeleri de mümkün olacaktır, bu durum çocukta özgüveni oluşturacağından sosyal hayatında ve arkadaşları arasında iyi bir yer edinmesini sağlayacaktır. Günümüzde dünyada ve Türkiye’de Aikido’ya başlayan çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Antalya Çocuk Aikido Dersleri ve

ÇOCUKLARINIZIN AİKİDO YAPMASI İÇİN 10 İYİ NEDEN

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki, o zaman neden AİKİDO çocuklar için iyi bir öneridir ? Hayatlarına ne katar?

1.) Aikido saldırgan olmayan bir sanattır. Peki, bu ne demektir?

Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatmazsınız sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.

2.) Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.

3.) Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.

4.)Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.

5.) Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.

6.) Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay özümsenmesini olmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.

7.) Başka sporlarda da başarıya yardım eder.

8.)Herkes Aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikidoda başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?

9.) Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir.

10.) Aikido çocukları yorar. Böylelikle cumartesi akşamları erken yatarlar ! Eminim bu özellik pek çok ebeveynin şimdiden hoşuna gitmiştir. 

 

Antalya Çocuk Aikido Derslerine Sakura Dojomuzda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız.