ATEŞ ENGİN CEVHERHAN KİMDİR ?

1972 yılında Antalya doğmuştur, İlk orta lise öğrenimini İstanbul’da yaptıktan sonra, üniversite eğitimi için Konya’ya giderek Selçuk Üniversitesinde Fransız dili ve edebiyatı bölümünü bitirmiştir. Sonrasında Antalya’ya yerleşerek 2000 yılında Aikido sanatı ile tanışmıştır.ilk hocası Sefer KOÇAK’tır.

Sonraki yıllarda Japon hocalarla antrenmanlara devam etmiştir, Şu an 7.Dan seviyesinde olan Takeo Satsumi shihan ile çalışmalara başlamıştır,4 yıl çalıştıktan sonra Osamu Furutani sensei ile çalışmalara devam etmiştir,2006 yılında, 8.Dan Masatake FUJİTA shihan’dan Aikikai 1 .Dan belgesini almıştır. İlerleyen yıllarda ,Türkiye’de Aikido’nun başlamasına vesile olan Kenji KUMAGAİ shihan ‘ın seminer ve derslerine katılarak farklı teknikleri öğrenmeye başlamıştır. 2010 yılından itibaren Fransız Aikidosunun öncüsü olan Christian TISSIER shihan ile tanışarak onun ekolünü benimseyerek, aikidosunu bir üst seviyeye taşıma fırsatını elde etmiştir. Aikido’nun vazgeçilmezlerinden olan Ken ve Jo tekniklerini Morihiro SAİTO shihanı takip ederek geliştirmeye başlamıştır. 2014 yılında Aikido’ya olan benzerliği ile farklı bir Budo sanatı olan Aikibudo ile tanışmıştır. Bu sanatın en önemli isimlerinden biri olan Fransız 8.Dan Alain FLOQUET ile tanışarak ,Türkiye Wushu federasyonunun da desteği ile Ankara’da düzenlediği bir seminer ile Türk aikidocularının bu sanat ile tanışmalarını sağlamıştır. Yine 2014 yılında Aikikai ‘nin en tepesindeki kişi olan O Sensei’nin torunu olan Doshu Moriteru UESHİBA ile tanışmak ve antrenman yapmak amacıyla Federasyonun görevlendirilmesi ile İtalya’daki seminere katılmıştır.

2006 yılında ilk kurduğu kulübü olan Aikido Gençlik ve Spor Kulübü ile Antrenörlük hayatına adımını atmıştır. Sonrasında şimdiki adresinde halen devam eden 2012 yılında Antalya’da kendi kulübü olan ve Türkiye’nin ilk Aikido Akademisi olan AİKİDO ACADEMY ANTALYA spor kulübünü açarak ” şimdiki adıyla AİKİDO SAKURA DOJO SPOR KULÜBÜ” ,çocuk ve yetişkin aikido eğitiminde Antalya’da öncü olarak geniş kitlelere aikido’nun tanıtımı misyonunu üstlenmiştir. Ayrıca 2013 yılında tanıştığı Krav Maga savunma sanatı ile Aikido’yu sentezleyerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir ,bugün Halen iki yıl önce Aikido çalışmalarına başladığı Christian TISSIER Shihan’ın öğrencisi  olan 6.Dan Sensei Bruno GONZALEZ ile yurt dışındaki  eğitim seminerlerine katılarak Aikidosunu daha ileri ve kaliteli bir düzeye taşımak adına antrenmanlarına devam etmektedir ve Aikidoyu geliştirmek adına AİKİDO SAKURA DOJO SPOR KULÜBÜ salonunda verdiği Aikido eğitimleriyle gerek çocuk aikido’sunda gerekse Yetişkin Aikido’su ile Antalya’da adından söz ettirmektedir.